Izvirzīt mērķi - kas vairāk par mūsdienu tendenci

Published on 18 March 2024 at 10:35

 Arvien vairāk tiek uzsvērta mērķu izvirzīšanas nozīme veiksmīgas nākotnes veidošanā. Uzņēmumos nozīmīga kļūst vadības spēja definēt skaidru un precīzu sasniedzamo rezultātu, izvirzīt un realizēt gan īstermiņa, gan ilgtermiņa mērķus. Kā tad ir - VAI ŠĪ TENDENCE IR PAMATOTA EFEKTIVITĀTES UN VEIKSMES SASTĀVDAĻA? 

 Interesanti ir tas, ka bieži vien mēs apzināmies nozīmi mērķu izvirzīšanai profesionālajā kontekstā, tomēr nenovērtējam tās nozīmi tādās jomās kā - attiecības, dzīvesveids, personīgā attīstība, veselība, labsajūta, hobiji u.c. Šajā ierakstā vēlos uzsvērt to, ka mēķiem ir nozīmīga loma ikvienā dzīves jomā. Es aicinu ikvienu lūkoties uz dzīvi tāpat kā uz jebkuru biznesa vai cita veida attīstības projektu - kur apdomīgi un ar skaidru nodomu tiek ieguldīts enerģijas un finanšu resurss nākotnes veidošanā.

                                                              

 Es uzskatu, ka kontekstā uz mērķu izvirzīšanu ir iespējams izdalīt 3 cilvēku grupas:

  1. tie, kuri regulāri uzstāda un izvirza savus personīgos mērķus, jo apzinās pozitīvo ieguvumu;
  2. tie, kuriem ir vīzija par nākotni, tomēr neuzskata, ka mērķu izvirzīšana ir nepieciešama. Šī cilvēku grupa ļaujas apstākļiem, sakritībām, dzīvo konkrētajā mirklī ar faktiskajiem resursiem;
  3. tie, kuri neaizdomājas, dzīvo “autopilotā”.

 Atsevišķos posmos esmu bijusi daļa ikvienai no šīm cilvēku grupām un šobrīd spēju apzināties katrai no tām piemītošās īpašības vai priekšstatus, tomēr par to, iespējams, kādā citā ierakstā… 

 

 Bieži kouči, kas māca mērķu nozīmību, kā galveno faktoru min galamērķi, virziena rādītāju, bet kāpēc ir svarīgi apzināties savu galamērķi? 

Šobrīd dzīvoju ar pārliecību, ka, ja tev nav savu personīgo mērķu, tad tu būsi nolemts dzīvot kāda cita mērķu virzīts ( “If you don’t have your own goals, you’ll be doomed to work toward someone elses ” , teicis Harijs Trumens, kādreizējais ASV prezidents)Mūsdienās mēs dzīvojam ļoti ietekmīgā Pasaulē, kurā pastāv vispārīgas normas, priekšstati vai idejas, tendences un kolektīvie mērķi. Jāatzīmē arī tas, ka Pasaule nepārtraukti mainās, kas nozīmē, ka virzība notiek neizbēgami, tomēr ikvienam no mums ir izvēle:

ļauties un pielāgoties plūsmas virzienam

                                                vai 

apzināties un noteikt sev vēlamo virzienu, saskaņā ar individuālajām vērtībām.

   Mērķis nav tikai “pliks” galamērķis. Mērķis ir nolūks darbībai. Mērķis ir apzināti izvirzītas saistības pašam pret sevi. Mērķis kalpo kā pavadonis attiecībā uz ikdienas izvēlēm. Mērķis veicina atbildības uzņemšanos par saviem sasniegumiem un “neveiksmēm”. Mērķis veicina neatlaidību un attīsta pacietību. Mērķis palīdz novirzīt savu enerģiju un fokusu tam, kas ir patiešām svarīgs un izvairīties no traucēkļiem. Mērķis lauj iemācīties vairāk par mums pašiem, identificējot stiprās un vājās puses. Mērķis sniedz mums dzīves jēgas izjūtu...

Add comment

Comments

There are no comments yet.